Wczytuję dane...

Jakie są rodzaje zabawek?

Jeżeli chodzi o rodzaje zabawek dla dzieci, to bez żadnego większego problemu możemy podzielić je w zależności od funkcji, przeznaczenia i wieku. W tym pierwszym przypadku możemy mieć na przykład do czynienia z zabawkami manualnymi lub edukacyjnymi. Jeżeli chodzi o przeznaczenie, to możemy wyróżnić zabawki do zabawy na dworze, w domu lub w wodzie. W przypadku wieku możemy spotkać na przykład zabawki od 0-6 miesięcy, od 2-5 roku itp.

Jaki podział zabawek można znaleźć w sklepach?

Przeglądając sklepy internetowe z zabawkami bardzo szybko zauważymy, że zdecydowana większość z nich stosuje podobne kategorie. Możemy znaleźć między innymi:

  • pluszaki, lalki, pacynki,
  • klocki, puzzle, układanki,
  • gry planszowe i elektroniczne,
  • zabawki dla niemowlaków,
  • zabawki dla starszych dzieci,
  • zabawki papiernicze (zeszyty, kredki, pisaki, plastelina itp).

Oznaczenia na zabawkach

Przy zakupie zabawek należy kierować się nie tylko ich ceną i wyglądem, ale również oznaczeniami, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę. Oznaczenia są bardzo ważną informacją, dzięki której wiemy w 100%, że dany produkt spełnia kryterium bezpieczeństwa i nadaje się dla naszego dziecka. Dzięki oznaczeniom wiemy na przykład, że dana zabawka nie ma żadnych niebezpiecznych elementów dla dziecka. Jeżeli na opakowaniu nie ma oznaczeń, to dla bezpieczeństwa dziecka warto zrezygnować z zakupu.

Wiek dziecka ma znaczenie

Jak łatwo się domyśleć najlepsza zabawka to taka, która jest idealnie dostosowana do wieku dziecka oraz jego indywidualnych zainteresowań. Lalki barbie będą cieszyć małe dziewczynki, ale 7-8 latka chciałaby dostać jako prezent grę interaktywną albo klocki, z których będzie można zbudować na przykład sklep do zabaw. Mali chłopcy z pewnością oszaleją na widok kolejki elektrycznej, ale starsi woleliby dostać oryginalną piłkę do nogi. Pamiętać należy także i o tym, że oznakowanie do 3 lat w wielu przypadkach bywa bardzo umowne. W praktyce oznacza to, że zabawki do 3 lat mogą być doskonałym wyborem dla zdecydowanie starszych dzieci.

Podział zabawek ze względu na funkcjonalność

Gry zręcznościowe i planszowe mogą okazać się idealną alternatywą dla komputerowych odpowiedników. Gry te doskonale rozwijają zdolności samodzielnego myślenia oraz uczą rywalizacji. Klasykiem są oczywiści klocki i puzzle, które mogą angażować w zabawę całą rodzinę. Jeżeli chodzi o popularne zabawki edukacyjne, to możemy wymienić na przykład: zabawki zręcznościowe, zabawki interaktywne, zabawki do pchania, maty do zabaw dla maluchów i tablice edukacyjne.

Zabawki manualne, muzyczne i do majsterkowania

Jeżeli chodzi o zabawki manualne to zaliczamy do nich kolorowe pisaki, kredki, farby itp. Zabawki te jak sama nazwa wskazuje wpływają na twórczość dziecka i doskonale nadają się do trenowania koordynacji oko-ręka. Muzyczne zabawki to oczywiście wszystkie instrumenty, które robią hałas. Jeżeli chodzi o zabawki do majsterkowania to zaliczamy do nich nie tylko opisane powyżej puzzle i klocki, ale również zestawy do budowania, korale, małe narzędzi dla dzieci, układanki obrazków i ćwiczenia umiejętności logicznego myślenia.