Wczytuję dane...
DANE PRODUKTU
Model: CZ5735
Realizacja zamówienia: 2 dni
Producent: anet

Szachy od wieków bawią małych i dużych. Ich powstanie datuje się na V-VI wiek naszej ery. Z tego mniej więcej okresu pochodzą pierwsze wzmianki o nowej zabawie królów perskich, polegającej na przesuwaniu wojsk, symbolizowanych przez pięknie zdobione figury po podzielonej na kwadraty planszy. Od nazwy ich pierwszych użytkowników wzięła się zresztą ich nazwa, mianem szacha określa się bowiem perskich władców. 

Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy. Polega ona na wykonywanych na zmianę ruchach. W każdym ruchu przesunąć można tylko jedną figurę lub pionek. Każda figura porusza się w charakterystyczny dla siebie sposób, oddający zachowanie i możliwości poszczególnych oddziałów wojennych. Celem gry jest zbicie z planszy króla przeciwnika lub pozostawienie go w takiej sytuacji, gdzie niezależnie od tego, co zrobi, przegra już w następnym ruchu. Zwycięstwo wieńczy hasło "szach - mat". 

Dzięki prostym zasadom gra nadaje się dla ludzi w każdym wieku, bawić się w nią mogą nawet pięciolatki. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że w szachach możemy mówić o jakimkolwiek elemencie losowości. Wygrana wymaga od gracza wielu cech i zachowań, które rozwijać się będą w miarę kolejnych rozgrywek. Gra w szachy wymaga starannego przemyślenia każdego ruchu, będzie więc świetnym ćwiczeniem cierpliwości.

Uczy również zastanawiania się, co nastąpi w konsekwencji naszych działań, rozwija więc strategiczne myślenie i zdolność przewidywania. Cel gry jest z góry określony, jednak by go zrealizować należy wyznaczyć sobie wcześniej cele cząstkowe. By to osiągnąć konieczna jest więc wytrwałość i umiejętność planowania. Przyda się także empatia, bowiem znajomość charakteru przeciwnika pozwoli nam przewidzieć jego przyszłe zagrania i błędy. Każdy ruch oponenta może mieć znaczenie, dlatego należy zachować koncentrację i uważność podczas całej rozgrywki. Jak łatwo zauważyć cechy te przydatne są także w życiu codziennym.

Niewielki rozmiar planszy szachowej, która po złożeniu zmienia się w wygodne pudełko na figury i pionki pozwoli rozegrać partię w dowolnych okolicznościach przyrody.

Szachy składają się z pionków i różnych figur:

Przeciwnicy dysponują zestawami w odmiennych kolorach: białym i czarnym.

W skład każdego z nich wchodzi szesnaście figur:

* król,

* hetman (częściej nazywany damą lub królową),

* dwa gońce (z niemieckiego nazywane czasami lauframi),

* dwa skoczki (zwane też popularnie końmi),

* dwie wieże,

* osiem pionów.

ZASADY GRY:

Grę zawsze rozpoczynają białe, co daje im pewną inicjatywę w początkowej fazie partii.

Gracze na zmianę wykonują posunięcia swoimi bierkami zgodnie z zasadami ruchu dla danej bierki i jeśli wejdzie ona na pole zajmowane przez przeciwnika, zbija jego bierkę.

Szach jest groźbą zbicia króla, która musi zostać zwalczona przez przeciwnika w następnym posunięciu (króla nie można zbić).

Mat, czyli postawienie króla przeciwnika w szachu, przed którym nie ma obrony, kończy partię i oznacza zwycięstwo gracza, którego bierka matuje króla przeciwnika.

W pudełku znajduje się specjalna wkładka - forma na pionki i figury, co ułatwia ich przechowywanie.

Dodatkowo każdy pionek i figura mają specjalne wyciszenie na spodzie.

Produkt posiada Certyfikat Jakości i Bezpieczeństwa CE.

ZAWARTOŚĆ:

- pudełko-plansza

- 16 figur + 16 pionków

WIEK:

powyżej 5 lat

WYMIARY:

opakowania: 19,5 x 10 x 3,5 cm

plansza: 19,5 x 19,5 cm

figur: od 2 do 4 cm wysokości

WAGA:

250 gram

UWAGI:

Uwaga: Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat, ze względu na niebezpieczeństwo połknięcia drobnych elementów. Zabawka może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Opakowanie nie jest zabawką.

Polecamy